4 Aralık Dünya Madenciler Günü

4 Aralık Dünya Madenciler Günü

Ülkemizin çeşitli yerlerinde gerçekleşen maden ocağı kazalarında sayısal olarak Avrupa’nın zirvesinde yer almaktayız.Buna karşın çıkartılan tüm yasa ve İş güvenliği düzenlemeleri de gerekli önlemlerin alınamadığını göstermektedir.Her yıl onlarca emekçi maden işçimizi bu kazalarda kaybetmekteyiz.Ailelerini geçindirmek için her gün yerin metrelerce altına yaşamları pahasına giren bu arkadaşlarımızın karşısında saygıyla eğiliyorum.

Emeklerinin karşılığını yeterince alamayan, fedakar madencilerimiz çıkartılan İş sağlığı ve güvenliği yasasının kağıt üzerinde kalmamasını,uygulamada gerekli düzenlemelerin yapılmasını beklemektedir. Yasaların yapılıp sadece kağıt üzerinde kalması emekçilerimiz için samimiyetsiz bulunmaktadır.

Özellikle özel maden ocaklarında çalışan madencilerimiz emeklerinin karşılığını hiçbir şekilde alamamakta, zorlu şartlarda çalışmalarına karşın gerek maddi, gerekse sosyal açıdan tatmin olamamaktadır.

“YÜZ KARASI DEĞİL, EKMEK PARASI” diyerek her gün yerin metrelerce altında kendi canını ve yüreğini ortaya koyan madenci kardeşlerimi cani yürekten kutluyorum.

Bu duygu ve düşüncelerin ışığında tüm maden emekçilerinin 4 Aralık Dünya Madenciler Gününü kutluyorum.
Daha güzel günler görmek umudu ile tüm maden şehitlerimizi saygıyla anıyorum.

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin