Yıldızlar SSS Holding Elazığ’ın Maden ilçesinde Ferrokrom tesisi kurmak için start verdi. Projenin bitimiyle 4 bin kişiye istihdam sağlanacak.

Yıldızlar SSS Holding Elazığ’ın Maden ilçesinde Ferrokrom tesisi kurmak için start verdi. Projenin bitimiyle 4 bin kişiye istihdam sağlanacak.

Yıldızlar SSS HoldingElazığ’a ikinci bir ferrokrom tesisi kurmak için  start verdi. İlk aşamada  holding  2019 yılının ikinci yarısında  Maden ilçesine bağlı Örtülü köyü mevkiinde krom konsantre tesisinin temelini atacak. İlk etap da 250 kişinin çalışacağı bu tesiste 5 yıl içinde  yapılacak 125 Ton/Yıl ve 300 Ton/Yıl kapasiteli iki ayrı Ferrokrom tesisleri ile  ocaklarda , krom tesislerinde ve Ferrokrom tesislerinde yaklaşık 4000 kişiye istihdam  sağlanacak.  Yıldızlar SSS Holding bünyesine bağlı Nesco Maden Genel Müdürü hemşehrimiz M. Baki OCAK,  Krom İşletmeleri Müdürü hemşehrimiz  Sami TOLAN, Eti Gümüş A.Ş Maden Bakır İşletmeleri Müdürü Atakan ALTAN bir basın toplantısı düzenleyerek yapacakları yatırımın bilgilerini Elazığ kamuoyuyla paylaştı.

Yıldızlar Holding’in Türkiye’nin farklı illerinde  madencilik faaliyetinde bulunduğunu söyleyen  Nesco Maden Genel Müdürü M. Baki OCAK “ Elazığ’da da  Eti bakır adlı tesisimiz bulunmaktadır. Elazığ’da ciddi anlamda bir krom rezervi tespit ettik. Bu yeraltı zenginliklerini öncelikle Elazığ ekonomisine sonrasında ülke ekonomisine katma gayretiyle burada bulunmaktayız. Şuan projelerimiz ve  yatırımlarımız hazır. Allah nasip ederse 2019 ikinci yarısı itibariyle çalışmalara başlayacağız. Hızlı bir şekilde yeni bir istihdam sahası yeni bir değer katmaya çalışacağız” dedi.

Yılda 83 bin ton konsantre krom üreteceğiz

Elazığ’da 12 bin hektarlık bir alanda madencilik faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade eden Krom İşletmeleri Müdürü Sami TOLAN “ bu alanın yarısını bakır diğer yarısının ise krom ihtiva ediyor. Krom olan bölgemizde yaptığımız sondaj çalışma verileri oldukça olumlu geldi. Bu sondajlarımıza bu yıl devam edeceğiz.  Maden ilçesi Örtülü köyü sınırlarında 54 bin ton/ay,  yılda 648 bin  kapasiteli krom konsantre tesisi  kuracağız. Buradan yıllık 83 bin ton konsantre krom elde etmeyi düşünüyoruz” diye kaydetti.

Hedef 4 bin kişiye istihdam

Türkiye genelinde holdinglerine ait  22 adet maden ruhsatı olduğunu belirten TOLAN “ Bu ruhsatların hepsi işletme ya da işletme talepli ruhsatlar.  Ruhsat alanında yaptığımız çalışmalar oldukça olumlu geçti. Bu anlamda da şirket olarak  125 bin ton/Yıl ve 300bin ton/Yıl kapasiteli iki ayrı Ferrokrom tesisi projesi hazırladık. 125 bin ton kapasite Çinlilerle, 300 bin ton kapasiteli tesisi ise Finlandiyalılar ile yapmayı planlıyoruz. Bu yılda 700 bin ton ham madde işlemek demektir. Türkiye kaynaklarının ülkede kalması ve ham madde olarak satılmaması bizim için çok önemli. Burada ülkeye ciddi bir katma değer sağlayacağız. Elazığ’da amacımız 300 bin tonluk projeyi gerçekleştirmek. Allah nasip eder projemiz bittiğinde  ocaklarda çalışacak personellerle birlikte 4 bin kişiye istihdam sağlayacağız. 30 yıl sonunda ülke ekonomisine  13 buçuk milyar dolar katma değer yaratacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin